موارد استفاده : منبع کمکی انجام پژوهش
منابع فارسی: دارد
منابع لاتین: دارد
پیشینه داخلی جدید: دارد
پیشینه خارجی جدید: دارد
نوع فایل: Word قابل ویرایش
تعداد صفحه: 18 صفحه
شماره فایل 855


قسمتی از این مقاله:

یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی که در زندگی هر‌ انسان‌ مطرح‌ و در موفقیت‌ها و شکست‌های وی تأثیر مـستقیم دارد نـگرش وی نـسبت به خود است. فردی که‌ خود را مفید، مؤثر و ارزشمند بداند و از عزت نفس بالایی برخوردار باشد، توان‌ مقابله در برابر فـشارها، بلایا، مصیبت‌ها‌ را‌ خواهد داشت و از بهداشت روانی‌ سالمی برخوردار خواهد بود.

در مقابل، فردی که خود را ناتوان، نالایق و بی‌کفایت تـصور کند، در معرض اختلالات روانی بـیشتری قـرار دارد و به انواع بزهکاری‌ها و انحرافات‌ اجتماعی روی می‌آورد. روان‌شناسان و محققان علوم اجتماعی سال‌ها است که به اهمیت این موضوع و نقش‌ آن در زندگی توجه کرده و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده‌اند که به اختصار به‌ پیشینهء آن اشاره‌ می‌شود. اولین بار ویـلیام جیمز(1980)به بحث و بررسی در مورد خود شناسانده و خود شناخته شده پرداخت و آن را به سه عنصر مادی بدن،خانواده و خانه اجتماعی(فرد در عین داشتن سطوح مختلف اجتماعی‌ برای‌ افراد قابل شناخت است)و روحانی(حالت‌ هشیاری و تمایلات)تقسیم کرد. وی معتقد بـود کـه تصور فرد از خود از زمانی که متولد می‌شود و مورد شناسایی دیگران قرار می‌گیرد شکل می‌گیرد (محمدی، 1383).

جرج کلی(1902)تحقیقات در‌ این‌ زمینه ادامه دارد و بر اهمیت واکنش‌های دیگران‌ در شکل‌گیری عزت نفس پرداخت. استور(1997) به این نـتیجه رسـید که نوزاد آدمی بعد از تولد به‌ ناتوانی‌ و نیاز خود به‌ بزرگسالان آگاه می‌شود. اگر‌ این‌ نوزاد‌ در خانواده‌ای رشد پیدا کند که به نیازهای وی‌ توجه کنند به تدریج حس خود ارزشمندی در وی پدیـد مـی‌آید و در‌ صورتی‌ که‌ این‌ احساس توسط دیگران مورد تأیید قرار گیرد به‌ تدریج‌ درونی شده و دوام می‌یابد، اما اگر مورد بی‌اعتنایی قرار گیرد فرد به نوعی احساس حقارت دچار می‌شود( محمدی، 1383).

بالبی(1973)عزت نفس را بخشی‌ از‌ شخصیت‌ افراد شـمرده و اهـمیت کـسب‌ احساس امنیت در دوران کودکی برای‌ رسیدن بـه اعـتماد بـر خود را لازم می‌داند. روزنبرگ(1965)در مطالعات خود به نقش عواملی چون نژاد، مذهب، تربیت، تولد و ارتباط والدین بر‌ عزت‌ نفس‌ افراد پرداخت( محمدی، 1383).

ادامه مقاله به طور کامل در فایل اصلی موجود است.


خرید و دانلود فوری این فایل

قیمت : 39000 تومان

فروش ویژه پنج فایل دلخواه

آیا فایل های بیشتری نیاز دارید؟ ... آیا تخفیف می خواهید؟ ...

با پرداخت حق اشتراک به مبلغ 64000 تومان فایل های دلخواه خود را از این سایت دانلود کنید.

با پرداخت 64000 تومان حق اشتراک: تعداد 5 فایل دلخواه خود را از بین همه فایل های سایت انتخاب و دانلود کنید:

 

فایل های سایت عبارتند از:

 فایل مبانی نظری روانشناسی و مدیریت و... با لیست منابع

فایل مقالات پیشینه تحقیق با لیست منابع

فایل word مقالات بیان مسئله با لیست منابع

فایل word پروپوزال های باکیفیت و عالی با لیست منابع (عنوان همه پروپوزال ها)

و فایل های پاورپوینت و ...

فایل های تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها

 برای خرید حق اشتراک کلیک کنید...


نکته مهم: با خرید حق اشتراک تا یکسال فرصت دارید با ارسال شماره تراکنش به ایمیل زیر ده فایل را دریافت کنید.

اگر مشکلی در دریافت فایل داشتید ایمیل بزنید:

iranprojhe@gmail.com

یا در ایتا پیام بدین. ارسال مستقیم پیام در ایتا

کد فایل را حتما بفرستید

یا